Vékonylazúr kültérre: mire figyeljünk a munka során?

Belevágtál a ház körüli munkálatokba, és eljött a lazúrozás ideje? De még nem tudod, hogyan is kéne hozzálátni? Ha a vékonylazúrt kültéren fogod használni, készülj fel alábbi cikkünkkel, hogy a végeredmény valóban tökéletes legyen!
Mi a különbség a beltéri és a kültéri vékonylazúr között?
Elsősorban az UV-védelem, másodsorban pedig a gombavédelem, ugyanis ezekkel a tulajdonságokkal szinte csak a kültéri vékonylazúrok rendelkeznek. A kültérre tervezett vékonylazúrok hosszantartó védelmet biztosítanak a fa részére, illetve nagyszerűen kiemelik az erezetét. Így akár a kerítést vagy a gerendákat szeretnéd felújítani, az esztétikus látvány garantált.
Mi a kültéri lazúrozás menete?
Első lépésként csiszold le alaposan a faanyagot, hogy maradéktalanul eltávolítsd róla a korábbi festéket, és sima legyen a felülete. Ezután vidd fel egy ecsettel vagy hengerrel az első, felkevert lazúrréteget, amelyet kb. 2-8 óráig kell száradni hagynod.
Ha megszáradt az első réteg, akkor egy enyhe csiszolást szükséges elvégezned, majd a második réteg felvitelét követően ismét hagynod kell száradni a megmunkált anyagot. Érdemes megjegyezni, hogy csak a “szőröket” kell lecsiszolni az anyagról, amelyek a festék nedvességtartalma miatt elválnak a felülettől. Végül célszerű 4-8 órás száradási időt hagyni, mielőtt nagyobb igénybevételnek tennéd ki az anyagot.
Milyen eszközöket szerezz be a munkához?
- Csiszolószivacs
- Ecset vagy henger
Várd meg a jó időt!
A lazúrozáshoz a legideálisabb hőmérséklet a 15-20 fok, és tanácsos mindvégig árnyékban végezni a munkát. Esőben semmiképp ne kezdj bele, hiszen a lazúr beszívódását hátráltatod, illetve foltosan is száradhat a festék. Azonban a tűző napon sem ajánlott lazúrozni, ugyanis magas hőmérsékleten a festék hamarabb megszárad, mint ahogyan az ecsettel a következő húzásra odaérnél.
TIPP: Rendeld meg webáruházunkból a festéshez szükséges kiegészítőket, ahol lazúrozó szetteket is találsz!
Melyek a leggyakoribb hibák a kültéri lazúrozás során?
Ha esztétikus végeredményt szeretnél, ezeket semmiképp ne kövesd el:
- Nem csiszolod le megfelelően az anyagot. Ha a festék nem sima, natúr anyagra kerül fel, akkor nem fog megmaradni rajta. Éppen ezért csiszold le alaposan a fát, hogy valóban egyenletes és tiszta felületre vihesd fel a lazúrréteget. Csak a teljes mértékben lecsiszolt felület elfogadható, a gyalult nem!
- Olajjal kezelt fát próbálsz lazúrozni. Ha a fa korábban olajjal volt kezelve, akkor nem lehet lazúrozni, hiszen nem fogja beszívni a festéket, amely pillanatok alatt le is pereg róla.
- Nem kevered fel megfelelően a festéket. Mivel a pigmentek nagyon könnyen kiülnek, ezért a festéket alaposan fel kell keverni. Akár fel is lehet rázni a dobozt, hogy ne kelljen keverőszárat használnod. A felkeverés célja, hogy a lazúr színe igazán erőteljes legyen. A fafesték keverésére a második réteg felhordásakor is maximálisan figyelj oda.
Ha kültéri lazúrozás előtt állsz, kövesd a fenti lépéseket, és kerüld az imént említett baklövéseket. Amennyiben mindezekre odafigyelsz, a munkád magáért fog beszélni, és hosszú időn át élvezheted a gyümölcsét. Lazúrozásra fel!